Vypadávání vlasů a jeho příčiny

10. května 2011 v 10:46 | Katie |  Hairstyle
Vlas se skládá z vnitřní dřeně a zrohovatělé kůry vlasu. Vyrůstá z vlasové cibulky ve spodní části vlasového folikulu, která je vyživována cévami. Do folikulu ústí mazová žláza a vzpřimovací sval vlasu ("husí kůže"). Je-li kořen vlasu poškozen, přestane růst. Růst vlasů:
  • zdravý vlas roste 2-6 let, poté následuje fáze klidu (vlas brzy vypadne a na jeho místě začne růst jiný vlas), asi 10% vlasů je vždy v klidové fázi (před vypadnutím)
  • vlas vyroste průměrně o 1,25 cm/měsíc → 0,35 mm/den
  • tloušťka, délka a kvalita vlasu závisí na jeho umístění, na dědičných predispozicích a věku nositele
Hustota vlasů: průměrně činí 200-300 vlasů/cm2
  • blondýny - asi 120 000 vlasů (nejjemnější vlasy)
  • brunety - asi 100 000 vlasů
  • rusovlasí - asi 80 000 vlasů (nejpevnější vlasy)

VYPADÁVÁNÍ VLASŮ
Zejména u mužů dochází postupem věku k vytváření "koutů" na čele a "lysinek" na temeni. U žen je vypadávání vlasů difúznější a netvoří se tak velké "kouty". Vypadávání vlasů je mnohdy více než na hlavě vidět na polštáři, v odpadu po koupání a na hřebenu při česání. Ztráta 80 až 100 vlasů za den je zcela normální. Výměna vlasů podléhá také ročnímu období. Je-li množství vlasů, které vypadnou za den, déle nad normálem, mluvíme o vypadávání vlasů. Lékařský termín pro zvýšené vypadávání vlasů je effluvium či defluvium. Kompletní ztráta vlasů se nazývá lysivost, odborně alopecia nebo calvities. 1. Reverzibilní (dočasné) vypadávání vlasů:

Všechny typy reverzibilního vypadávání vlasů, s výjimkou kruhovitého vypadávání vlasů, se vyznačují difúzním (po celé hlavě rovnoměrným), nepozorovatelným až výrazným řídnutím vlasového porostu. Příčiny:

- trvalý stres nebo zatížení
- těhotenství, kojení
- léky (na tlak, srdce)
- infekce kůže
- nedostatek vitaminů
- podvýživa
- nedostatek železa
- poruchy štítné žlázy
- chemoterapie a radioterapie
- mechanické namáhání vlasů v rámci prevence či léčby dočasného vypadávání vlasů doporučujeme používat kosmetické přípravky proti vypadávání vlasů.
např. od firmy Altermed nebo Wella Professional:
  • Posilující vlasůvé sérum proti vypadávání vlasů Altermed Miox S
  • Lotion proti vypadávání vlasů Wella Professional
  • Šampon proti vypadávání vlasů Wella Professional

2. Ireverzibilní (androgenetické) vypadávání vlasů:
Tuto formu vypadávání vlasů vyvolávají mužské pohlavní hormony (androgeny). Nejdůležitější roli přitom hrajítestosteron a od něho odvozený dihydrotestosteron. Enzym5α-reduktázapřeměňuje testosteron na dihydrotestosteron a způsobuje androgenetické vypadávání vlasů. Tento typ vypadávání vlasů se může vyskytnout i u žen. Až do začátku přechodu se projevuje většinou jako difúzní prořídnutí v oblasti temene a nevede k úplné plešatosti. Diagnostika: Trichogram
Metoda, při níž dermatolog vytrhá pacientovi na různých místech hlavy malé chomáčky vlasů a zkoumá jejich kořínky pod mikroskopem.

Na vlasové pokrývce hlavy se hladce vyholí malá ploška kůže a silně zvetšená se vyfotografuje. Lékař po třech dnech spočítá jednotlivé znovu vyrůstající vlasy.
Léčba:
Lékař stanoví druh vypadávání a vybere léčbu podle příčiny. V některých případech vlasy narostou za několik měsíců po vyléčení původní choroby. Jizevnatá ložiska jsou léčena lokálními kortikosteroidy nebo protiplísňovými. V některých případech však léčba není možná, pokud jsou postiženy vlasové folikuly. Nabízí se různě efektivní vysazování vlasových štěpů v rámci plastické chirurgie. Prevence:

- dostatek vitamínů (Si, Zn, Ca)
- vtírání lihových extraktů z kopřivy
- prokrvení pokožky hlavy (masáže kartáči)
- zajištění přísunu účinných látek a živin
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

WARNING - Nepřehlédněte!__flashReplacement__


.