Protáhněte tělo a provětrejte mysl s jógou

9. května 2011 v 17:18 | Katie |  Practice

Své kořeny má jóga v dnešní Indii, dříve nazývanou země krále Bháraty. "Dávné počátky jógy hledejme v ústní tradici, v technikách výuky a výcviku lidových šamanů". Šaman je přitom velice důležitou, pro nás možná až mystickou osobou. Šaman dokáže vstoupit do jiného světa vědomí, jeho duch se umí odpoutat od těla a nahlížet jak do minulosti, tak do budoucnosti, zahání zlé duchy, umí mluvit se zvířaty i hvězdy, přináší poselství či uzdravuje nemocné. Dostáváme se do 5. století před naším letopočtem k muži jménem Kapila (tomu, zda ale opravdu existoval, můžeme, ale nemusíme věřit), který podle všeho prý založil školu ortodoxní indické filozofie - sánkhju. Právě ta představuje základní podstatu jógy. "Sánkhja vysvětluje proč, nač a jak praktikovat jógu. Kapila pravděpodobně utřídil, urovnal a seřadil to, co dávná tradice znala a ve svých mýtech, písních a básních předávala z pokolení na pokolení."Jóga si zakládá na vlastní zkušenosti a prožitku. Základní pojmy jógy jsou brahma a átmá. Brahma není nic, co bychom neznali. Kolikrát jsme se přece rozplývali nad krásným západem slunce, nad nádherně rozkvetlým údolím nebo jsme měli radost a byly vděčni za vyhraný boj s nemocí. Brahma vyjadřuje pocit lásky, krásy, okouzlení, úžasu ale i klidu, míru a vděčnosti. "Jedním z cílů jógy je otevřít adepty tomuto principu".

Ani átmán pro nás není něčím novým. Atmán je vcelku zajímavým termínem. Každý z nás v sobě vědomé já. Jednou za čas se ale probudí JÁ nevědomé. Já, které je někde v hluboko v nás a na povrch se dostává pouze za určitých situací. Jsou to situace, kdy se chováme jinak, než normálně. Co je ale naše pravé já? Klasičtí jogíni říkali, že "naše pravé JÁ, hluboko někde v nás ukryté zastrašené, je kouskem vesmírné jiskry, božské radosti, nekonečné lásky, hluboké spokojenosti. Jógovou praxí můžeme v sobě objevit vnitřní přebytek míru, volnosti, prostoru, napojenosti na barvitost a šťavnatost života."Jóga je pak způsobem, jak vnitřní klid, mír, čistotu i spokojenost (átmá) najít. Jóga je způsobem, jak se zbavit problému všedních dnů, stresu i duševních nečistot. Jak žít život smysluplněji a vidět ho v pozitivním smyslu a veselých barvách. Jóga nás učí nacházet smysl našeho života v nás, naší mysli, naší duši i srdci. Navíc každou jógovou pozicí tělo, zejména pak vnitřní svaly, dokonale posilujeme.

Proč jógu cvičit?

  • Pomocí jógy zklidníme, protáhneme i posílíme celé tělo včetně naší mysli.
  • Jóga dodává pocit štěstí, uvolnění, vyrovnání, oddechu i regenerace.
  • Pomůže nás zbavit se nejrůznějších stresů, bolestí i problémů (bolesti krční páteře, posiluje srdce, působí proti nespavosti, náladovosti, přepracovanosti, apod.).
  • Pomáhá v udržení koncentrace, podporuje paměť i kreativitu.
  • V každém z nás jóga probouzí touhu objevit utajené, lepší JÁ, být čestným člověkem, naučit se mít rád sám (samu) sebe.
  • Jóga nám pomáhá v nás najít skryté pocity, skryté JÁ.

Velký důraz je v józe kladen na techniku dýchání. Vždy se jedná o hluboký nádech, hluboký výdech. Jako bychom chtěli hluboce vdechovat energii a hluboce vydechovat to, co nás trápí. Správné dýchání je pak základ dobře provedených jógových pozic.
Na výběr máme z různých směrů jógy. Ty se pak skládají z různých počtů jógových stupňů, kterých je dohromady osm. Některé směry jógy využívají však pouze část z nich. Například hatha jóga, která v překladu znamená něco jako jóga "spojení Slunce a Luny", se skládá pouze ze čtyř stupňů. Na rozdíl od ní, rádža jóga, kterou písemně zaznamenal Patandžali obsahuje všech osm základních po sobě jdoucích stupňů. I proto se můžeme setkat s označením ashtanga jóga. Ashtanga je odvozeno od ašta, což znamená osm.

foto_01_joga_cvicenifoto_02_joga_cviceni
foto_03_joga_cvicenifoto_04_joga_cviceni

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

WARNING - Nepřehlédněte!__flashReplacement__


.