Cvičte doma! 13 tipů, jak si zařídit domácí posilovnu

9. května 2011 v 17:20 | Katie |  Practice

Pokud pro vás není chození do posilovny spíše společenskou událostí, místem setkání s přáteli nebo místem, kde můžete ukázat své přednosti, určitě je časově méně náročné zařídit si vlastní posilovnu doma. Věřte, že vám chuť do cvičení vydrží déle, než když budete muset chodit do posilovny. Předpokladem je ale prostor. Nemyslete si, že pokud bydlíte v malém bytě, že na cvičení vám už místo nezbude. Vždy se najde. Navíc se můžete informovat o možnosti využití volných společných prostor v domě - například nevyužité kočárkárny nebo jiných sklepních prostor. Pokud bydlíte v domě, není se na co vymlouvat. Obvykle se při troše snaze najde hned celá místnost, kde si posilovnu můžete zřídit. Stačí vyházet z baráku nějaké to nepotřebné harampádí.

Pamatujte, že nejdůležitější ze všeho je správný výběr posilovacích strojů, protože špatné stroje mohou napáchat více škody než užitku. Při výběru strojů a zařízení domácí posilovny nezapomínejte na tři důležité body:

1) Posilovací stoje nemohou být nudné, musí vás bavit
2) Nevybírejte raději žádné multifunkční přístroje se složitým ovládáním, ale speciální, zaměřené na určité tělesné partie
3) Domácí posilovna slouží k tomu, abyste ušetřili čas i peníze, takže vybírejte podle toho, žádné složité stroje na přeskládání, žádné extra drahé stroje!

V současné době nabízí trh opravdu širokou škálu nejrůznějších fitness posilovacích strojů. Jak si ale zařídit domácí posilovnu tak, aby vám vyhovovala po všech stránkách?

1. Definujte si své cíle

Nejdříve ze všeho je důležité definovat si své cíle. Záleží například na tom, jestli chcete shodit kila nebo nabírat na svalové hmotě. Nejlepší kombinace je samozřejmě obojí dvojí zároveň. V tomto případě se vyplatí investovat do fitness strojů, které zapojují veškeré partie. Nejlépe uděláte, zvolíte-li aerobní přístroj, který zapojí ruce, nohy, břišní i zádové svalstvo.

2. Rozhodněte se, kolik chcete investovat

Domácí posilovna není žádná levná záležitost. Připravte se na to, že "několik" tisíc rozhodně investujete. Posilovací přístroj vás vyjde průměrně okolo pěti tisíc korun, k tomu různé doplňky v podobě činek nebo ručních posilovacích přístrojů.

3. Volte správně

Posilovací přístroj nebo přístroje, které si pořídíte, by měly mít několik levelů zátěže. Pakliže jste začátečník, je to pro vás důležité dvojnásob.

4. Před vybavením posilovny se informujte na možnosti a typy přístrojů

Nekupujte bezhlavě. Poraďte se nejlépe s odborníkem, který vám doporučí, jaké posilovací přístroje jsou vhodné právě pro vás. Je škoda pořizovat něco, co později vůbec nevyužije nebo co vás nebude bavit.

5. Dbejte na prostor

Při výběru vybavení vaší domácí posilovny dbejte na užitný prostor, který máte k dispozici. Do malé místnosti je zbytečné kupovat přístroje, které se rozkládají na délku postavy na zemi, do velké místnosti si můžete dovolit experimentovat.

6. Vyhněte se zbytečnému hluku

Některé posilovací přístroje dokážou být pěkně hlučné. Mnohdy vás budou omezovat, nemůžete například u cvičení poslouchat rádio nebo televizi, což se rozhodně doporučuje. Ocení to i vaši sousedi. Vyberte si tichý přístroj, hluk v tomto případě není vůbec nezbytný.

7. Nikdy nevybírejte impulzivně

Nejhorší, co můžete udělat, je investovat peníze do impulzivního rozhodnutí. Vybírejte pečlivě, to je skutečně hodně důležité.

8. Nikdy nenakupujte přes telefon

Nabídky v televizi přes teleshoppingy často lákají k výhodné koupi. Věřte ale tomu, že co si nevyzkoušíte, může být šlápnutí pěkně vedle. Co se týče vybavení posilovny, nikdy se nenechte zlákat objednávkou přes telefon, která sice slibuje úsporu peněz, ale efekt může být nulový. Přístroj si vždy zajděte vyzkoušet do specializované prodejny.

9. Nezapomeňte, můžete ušetřit

Poměrně velkou úsporou mohou být peníze, které ušetříte díky koupi použitého stroje. Neznamená to však, abyste si pořídili ojetou mašinu přes inzerát. Posilovací stroje mají v dnešní době dlouhou životnost a jsou testovány, takže s trochou štěstí se vám podaří sehnat používaný přístroj, který je stále dobrý. Stačí si jen dát si tu práci a přístroj pořádně vyzkoušet.

10. Zeptejte se přátel

Zeptejte se kamarádů, kteří mají zkušenosti se cvičením. Jistě vám poradí, který stroj je jejich nejoblíbenější. Podle postavy pak můžete také odhadovat, co by mohlo sedět i vám.

11. Vše musí sedět!

Při koupi posilovacího stroje dejte pozor, aby seděl na vaši výšku. Mnoho z nich je děláno pouze na průměrnou výšku, takže jestli měříte například kolem 180 cm, poraďte se s někým, kdo tomu rozumí, abyste si nepořídili přístroj, na kterém si tělo spíše zdevastujete, než zkrášlíte.

12. Záruka je důležitá

Pakliže si zakoupíte přístroj ze specializované prodejny, dbejte na záruční lhůtu. Kupovat zboží bez záruky vám nestojí za to.

13. Vždy zkoušejte

Posilovací přístroj si vždy vyzkoušejte předem. I kdybyste udělali špatný kup, v mnoha prodejnách můžete nevyhovující zboží do určité doby vrátit zpět. Raději se předem informujte, protože co se týká posilovacích strojů, stává se to poměrně často.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Biebs Lenulíí ^^ Biebs Lenulíí ^^ | Web | 9. května 2011 v 17:24 | Reagovat

Super tipy :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

WARNING - Nepřehlédněte!__flashReplacement__


.